Gitarda hızlanmanızı sağlayacak egzersizler !

Anasayfa / Blog / Gitarda hızlanmanızı sağlayacak egzersizler !
Gitarda hızlanmanızı sağlayacak egzersizler !

Gitarda hızlanmanızı sağlayacak egzersizler !

Gitar çalmaya başlarken çoğu öğrenci akorlarla başlar. Bu aslında öğrenciye göre uygulanacak yollardan biri olsa da aslında büyük bir hatadır. Gitar a daha yeni başlamış bir öğrencinin parmaklarını yeterli şekilde geliştirmeden akorlara geçmesi hüsranla sonuçlana bilir. Gitar çalmaya başladığınız zaman öncelikle egzersizlerle parmaklarınızı güçlendirmelisiniz. Akorlara geçtikten sonra bile parmak egzersizlerinizi yapmayı asla bırakmamalısınız. Herkesin bildiği 1-2-3-4 egzersizi genelde temel teşkil eder. Gitar da bu egzersizin bir çok çeşitlemeleri de vardır. 1-3-2-4 egzersizi yine aynı şekilde 1-2-3-4 egzersizi gibi gitarda yapacağınız bir diğer egzersizdir. Gitar çalarken serçe parmaığınızı hızlandırmak adına 1-4-3-4-2-4 egzersizi de oldukça faydalıdır. Özellikle hızlı çalmanın çok önemli olduğu elektro gitarda egzersizler daha büyük önem kazanır. Sizlere gitar çalışırken parmaklarınızı hızlandıracak egzersizlerden bir kaçını yazayım. Bunları gitarınızda en üst telden başlayıp her telde ve 7.perdeye kadar uuyarlamanız gerekir. 

1-2-3-4 egzersizi; bu egzersizi çalışırken bastığınız parmağı kaldırmayın ve gitarınızda alt tele indiğinizde sadece ihtiyaç olan parmağı kaldırıp yerine koyun. Parmaklarınız gitar üzerinde sabit kalsın ve gerek olmadıkça yerlerinden kalkmasın. Gitar çalışınızda nasıl geliştirdiğini ve nasıl parmaklarınızı zorladığını göreceksiniz. 

Gitarınızda en üst telden başlayarak alt tellere doğru 1-2-3-4-3-2 arkasından en alt telden sırayla yukarı doğru 1-2-3-4-3

Gitarınızın en üst üç telini kullanarak (mi la re) mi telinden başlayıp sırala 1-2-3 arkasından re telinden başlayarak mi teline doğru 2-3-4. Başladıktan sonra her seferinde gitarınızın bir alt telinden başlayarak devam edin. Önce mi telinden başladınız, sonra la telinden başlayın. Sonra re telinden başlayın. Bitirdikten sonra tam tersi şekilde geri geleceksiniz.

Gitarınızda sırasıyla mi telinde 1, la telinde 2, re telinde ,3 sol telinde 4.. arkasından sol telinde 1, re telinde 2, la telinde 3, mi telinde 4 olacak şekilde. Her seferinde gitarınızda bir aşağı telden başlayarak devam edin. Bittiğinde geri dönüşünü yapın.

Egzersizler için ayrıca bir video hazırlıyorum. 

Punta Sanat Müzik Okulu izmir hatay üçyol da uygun fiyatlı ve öğrenme garantili dersleriyle hizmetinizdedir. Elektro gitar, klasik gitar, akustik gitar, farketmez, hangi gitar türünü çalmak istiyorsanız en doğru ve hızlı şekilde öğrenebilirsiniz. Sosyal çevrenizi müzikle zengileştirip, hayatınıza bir enstrüman katmış olmanın mutluluğunu yaşarsınız. Herkes gitar çalabilir. Gitar çalmak için gerekli iki şey, düzgün bir eğitmen ve düzenli çalışmaktır. Gitar çalmak için yaşın hiç bir önemi yoktur. Siz düzenli çalışıyorsanız ve doğru bir eğitmene sahipseniz mutlaka amacınıza ulaşırsınız. 

Punta Sanat Müzik Okulu Üçyol Hatay İzmir/ Hizmetlerimiz :

Elektro Gitar Dersi
Klasik Gitar Dersi
Akustik Gitar Dersi
Bas Gitar Dersi
Bateri Dersi
Çello Dersi
Keman Dersi
Piyano Dersi
Şan Dersi
Trompet Dersi
Bağlama Dersi
Konservatuvar Hazırlık Dersi

Punta Müzik Akademi

Bİz çocuklarımıza ailelerinden ve sosyal çevrenin baskılarından uzaklaşıp burda kendileri gibi müzikle ilgilenen ve aslında bizden çok birbirlerinden ders alabilecekleri bir çevre edinmelerini sağlıyoruz... devamı için

Adresimiz

323 Sk. No:15 Daire:2 Kılıçreis Mah. Üçyol/Konak /İZMİR

0507 320 63 47
0507 320 63 47
© 2020 Punta Sanat Akademi. Tüm Hakları Saklıdır.