İlk Kemanı Kim Yaptı ?

Anasayfa / Blog / İlk Kemanı Kim Yaptı ?
İlk Kemanı Kim Yaptı ?

İlk Kemanı Kim Yaptı ?

Ataları ile karşılaştırıldığında, keman bütünlük açısından bir sınıf içindedir. Buna ek olarak, zaman içinde kademeli olarak gelişmedi,bugünkü haliyle 1550 civarında aniden ortaya çıktı. Ancak, bu ilk kemanların hiçbiri bugün yok. Kemanın bu tarihi, keman içeren bu döneme ait tablolardan çıkarılmaktadır.

Kayıtlı tarihin en eski iki keman yapımcısı kuzey İtalya'dan: Cremona'dan Andre Amati ve Salon'dan Gasparo di Bertolotti (Gasparo di Salon). Bu iki keman yapımcısı ile kemanın tarihi, efsane sisinden sert gerçeklere kadar ortaya çıkar. Bu ikisi tarafından üretilen kemanlar bugün hala mevcuttur. Aslında, bugün varolan en eski keman, 1565 civarında Andre Amati tarafından yaptırılmış olanıdır.

Keman, on altıncı yüzyılın ortalarında dünyaya tanıtılmış olmasına rağmen, on dördüncü yüzyılda yapılan ve viol adı verilen benzer bir enstrüman vardı. viol on altıncı ve on yedinci yüzyıllarda ortaya çıkmıştı. Barok dönemde... Viol ailesindeki çalgılar kemanın f şeklinde ses deliğine sahip değildi, aksine C şeklinde bir ses deliğine ya da daha dekoratif bir şekle sahipti. Viol, kemandan farklı olarak, dörtlü olarak ayarlanan altı, yedi veya daha fazla dizeye (beşli olarak ayarlanan kemanın dört dizisine kıyasla) sahipti. Eğimli omuz şeklinden dolayı nispeten kalın bir gövdeye sahip olması nedeniyle farklılıydı. Çeşitli boyutlarda olmasına karşın çelloya benzeyen daha düşük bir sicile sahip olan Viola da Gamba özellikle en ünlüleriydi.

 

Punta Müzik Akademi

Bİz çocuklarımıza ailelerinden ve sosyal çevrenin baskılarından uzaklaşıp burda kendileri gibi müzikle ilgilenen ve aslında bizden çok birbirlerinden ders alabilecekleri bir çevre edinmelerini sağlıyoruz... devamı için

Adresimiz

323 Sk. No:15 Daire:2 Kılıçreis Mah. Üçyol/Konak /İZMİR

0507 320 63 47
0507 320 63 47
© 2020 Punta Sanat Akademi. Tüm Hakları Saklıdır.