Müzik Yeteneği Nasıl Gelişir, Neler Yapmalıyım ?

Anasayfa / Blog / Müzik Yeteneği Nasıl Gelişir, Neler Yapmalıyım ?
Müzik Yeteneği Nasıl Gelişir, Neler Yapmalıyım ?

Müzik Yeteneği Nasıl Gelişir, Neler Yapmalıyım ?

Müzikle uğraşıyorsanız iki farklı yeteneğe ihtiyacınız olacak. 1. si işitme yeteneği, diğeri ise fiziksel yetenek. İşitme yeteneği ile başlayalım : işitme yeteneği aslında bir algı meselesidir. Sesleri doğru duyma ve geri verme genelde işitme testlerinde yapılan ilk testtir. Ve işitme yeteneği doğru bir çalışmayla çok rahat geliştirilebilir. Çoğu insan kendisini çok yeteneksiz görür, şarkı söyleyemez hatta ritm bile tutturamaz. Ama bunların hepsi düzeltilebilir. Burda bahsetmek istediğim konu, aslında işitme kısmı yetenekten çok bir algı meselesidir. Ve doğru eğitimle bu algı oluşturulabilir. Yani işin özü : hiç yeteneği olmayan biri, oldukça yetenekli hale gelebilir. Bu doğru eğitim, zaman ve çalışma meselesidir.

2. si fiziksel yetenek. Fiziksel yetenek çocukluğumuzdan bu yana gelişir. Bir insanın müzik kulağı çok iyi olsa bile, enstrüman çalamaya bilir. Aynı şekilde çok kötü bir müzik kulağı bile olsa, çok iyi enstrüman çalabilir. Fiziksel yetenek, enstrüman çalmanızla alakalı bir konudur. Ve el kabiliyetiniz burda çok önemlidir.

Çalışma, egzersiz, doğru eğitim ve sabırla yapılamayacak hiç birşey yok. Kendinizi çok yeteneksiz hissediyor olabilirsiniz. Benden olmaz demeyin. Sabrınız ve azminiz varsa, herşeyi yapabilirsiniz. Müzik, hobi olma konusunda diğer sanat dallarından ayrılır. Haftada bir gün 2 saat seramik dersi almak sizi eğlendirebilir ve birşeyler üretebilirsiniz. Ama her gün disiplinli bir şekilde o sıkıcı egzersizleri yapmadan enstrümanda ilerlemeniz çok zor. Çalışmadığınız takdirde enstrüman bir anda işkenceye, can sıkıcı acı veren bir alete dönüşür. Müzik ciddi çalışma ister ve doğal yeteneğiniz sizi çok ileriye götürmez. Bu işin %1 i yetenektir dersem inanın ki çok bile söylemiş olurum.

Jason Becker'a 'Sizce sizden daha iyi bir gitarist gelir mi ? ' diye sorduklarında, 'ben günde 15 saat çalışıyorum. Kim günde 16 saat çalışırsa benden daha iyidir.' demesi sanırım herşeyi anlatacaktır. Zaten çok yetenekli bir insan olsa bile günde 15 saat çalışmasaydı Jason Becker olamazdı.

Punta Müzik Akademi

Bİz çocuklarımıza ailelerinden ve sosyal çevrenin baskılarından uzaklaşıp burda kendileri gibi müzikle ilgilenen ve aslında bizden çok birbirlerinden ders alabilecekleri bir çevre edinmelerini sağlıyoruz... devamı için

Adresimiz

323 Sk. No:15 Daire:2 Kılıçreis Mah. Üçyol/Konak /İZMİR

0507 320 63 47
0507 320 63 47
© 2019 Punta Sanat Akademi. Tüm Hakları Saklıdır.