Tüm Enstrümanları Çalmanızı Sağlayacak 10 Temel Bilgi

Anasayfa / Blog / Tüm Enstrümanları Çalmanızı Sağlayacak 10 Temel Bilgi
Tüm Enstrümanları Çalmanızı Sağlayacak 10 Temel Bilgi

Tüm Enstrümanları Çalmanızı Sağlayacak 10 Temel Bilgi

Enstrüman çalmak dışarıdan çok basit gibi gözükse de son derece disiplin ve çalışma gereken zorlu bir iştir. Çok yetenekli olabilirsiniz, çok iyi bir müzik kulağınız olabilir, ne kadar özel yetenekli olursanız olun çalışma olmadan sadece belli bir noktaya kadar ilerleyebilirsiniz. Bu çalışmalarınıza yardımcı olmak için sizlere tecrübelerim sonucu 10 temel bilgi vereceğim.
 

1) Mutlaka Ders Alın : Eğitimin mutlaka kronolojik sırası olması gerekir. Kendi başınıza öğrenmeye çalışmak sizi karanlık bir yola sokar. Belli olmayan bu yolda sürekli sağa sola savrulur durursunuz. Teknikleri yanlış öğrenip işin içinden çıkılmaz, geri dönülmesi çok zor bir hale gelebilir, enstrüman hayatınızı çok daha zor bir hale sokabilirsiniz. Eğtimin bir müfredatı olması gerektiğini unutmayın. Bu iş ciddi sıralama isteyen bir iştir ve yönlendirme olmadan oldukça zordur. Şöyle örnek vermem gerekirse, gitarınızı elinize aldınız ve hiç ders almadan youtube da bir şarkı vidyosunu açtınız. Dumanın aman aman şarkısını çalmak istediniz ve karşınıza akorlar ve ritmler çıktı. O vidyodaki gibi çalmak için belki 1-2 ay uğraşmanız gerekecek. Hatta doğru tonundan çalmak isterseniz muhtemelen çalamazsınız, çalsanız bile 4-5 ayınızı alır. Bunun sonunda çalabildiğiniz tek bir şarkı olur. Ancak doğru düzgün bir hocadan ders alarak 4-5 ayda dumanın albümünün tamamını çalacak hale gelebilirsiniz. Burdaki konu balık yemek değil, balık tutmayı öğrenmek meselesidir.
 

2) Düzenli çalışın : Enstrüman çalışmak diş fırçalamak gibi olmalıdır. Hergün düzenli yapacağınız birşey olmalı. Bu çalışma disiplini spor disiplinine ya da diyete çok benzer. Hayatınızın içine girmeli ve sürekliliğe sahip olmalıdır. Dünyanın en iyi diyetisyenine de gitseniz yemenize içmenize dikkat etmedikten sonra verdiğiniz paraların karşılığını alamazsınız. Ya da en kaliteli spor salonuna yüksek paralar dahi ödeseniz, haftada bir gün salona gitmekle vücudunuzu geliştiremezsiniz. Aynı durum müzikte de geçerlidir. Her gün çalışma yapmazsanız verim alamazsınız ve öğretmeninize ''ben artık ne zaman çalabilcem'' gibi saçma sapan sorular sormaya başlarsınız. Çok basitçe durum şöyledir : Günde 2 saat çalışan öğrenci, 1 saat çalışan öğrenciden 2 kat daha iyi çalar. Günde 2 saat çalışan biri 4 yıl boyunca günde 30 dakika çalışmış birinin çaldığını 1 yıldan daha kısa sürede çalabilir. Başlangıçta günde en az 30-40 dakika, ileri seviyelerde minimum 2 saat olacak şekilde günlük çalışma yapılmalıdır.

3)Şarkı değil, teknik ve egzersiz çalışın : Şarkı çalmak bir çalışma değil sonuçtur. Egzersizlerin, teknik çalışmaların sonucunda çalabildiğiniz şarkıların kalitesinin git gide arttığını göreceksiniz. Enstrümanla bir saat geçiriyorsanız, bunun 30 dakikası egzersiz, 20 dakikası teknik çalışma, 10 dakikası şarkıyla eğlenme olabilir. Düzenli egzersizler ve teknik çalışmalar sonucunda şarkıları artık görür görmez çalabilir hale gelirsiniz. Çünkü zaten o şarkılarda sizin çalıştığınız teknikler ve egzersizlerle yazılıyor. Sayfaları ezberlemek yerine, okumayı öğrenip sayfaları okumaya başlarsınız. Umarım anlatabilmişimdir.

4) Müzik grubu kurun : Müzik grubu kurmak sizi teşvik edeceği gibi, bireysel çalışmalarınızın meyvesini alacağınız yerdir. Grup dinamiği sizi sürekli çalışmaya zorlar ve olduğunuz yerde kalamazsınız. Yeni repertuvarlar yeni şarkılar sololar derken kendinizi müziğin içinde bulursunuz.

5) Yavaş ve metronomla çalışın : Çalışmalarınızda yavaş olmaya özellikle gayret etmelisiniz. Yaptığınız her hata beyninizde kalıcılık sağlar ve aynı hatayı tekrarlama ihtimaliniz artar. O yüzden yüzde yüz doğru yaptığınız hızda çalışıp adım adım hızlanmanız hayati değer taşır. Bunun takibini de metronomla yapabileceğinizden, mutlaka metronomla çalışmanız gerekir.

6) Çok fazla vidyo izleyin :Beyniniz gördüğünü taklit eder. Beyninizdeki sempatik sinirler izlediğiniz şeyleri canlandırır ve sanki siz yapıyormuş gibi bir algı yaratır. Gözüne cam batan bir adam izlediğinizde sanki sizin gözünüze batmış gibi hissetmeniz bundandır. Çok fazla vidyo izlemek kafanızda yer etmesini sağlar ve enstrüman çalmanızda önemli bir katkı sağlar. Ayrıca vidyo izlemek boş zamanlarınızda yolda ders arasında çok rahat yapabileceğiniz bir çalışmadır.

7)Müzik teori ve nota öğrenin : Yani ne demeye çalışıyorum; ARMONİ. Armoni çok önemli bir konudur. Armoni bilmeyen biri enstrümanist ya da müzisyen olamaz. Amatörlükten çıkış nota bilmeyle başlar. Müziğin kendi içerisinde bir sistemi ve matematiği vardır. Bu sistemi bilmek, anlamak ve uygulamak size yepyeni ufuklar açar. Artık kendi lego parçalarınızla istediğiniz binayı yapabilirsiniz. Armoni bilmeyen biri sadece önüne konanı çalabilir. Armoni bilmek size müziğin mimarlığını yapma yetisi kazandırır.

8) Alt yapı üzerine çalışma (Backing Track) : Youtube da istediğiniz tonda ve istediğiniz tarzda bir sürü backing track mevcut. Peki nedir bu backing track'ler ? yani alt yapı müzikleri... ? Belirli bir döngüye sahip ve belli bir tonda yazılmış basit kadanslardır. Üzerine öğrendiğiniz dizileri çalışma ve doğaçlama yapabilmenize olanak sağlar. Böylece hem doğaçlama yeteneğiniz gelişir, hemde dizi çalışmalarınız çok daha keyifli bir hale gelir. Do majör dizi mi çalıştınız, hemen yazın youtube'a c backing track, çalın üstüne. Sonra kurgulamaya çalışın dizi içerisinde rast gele gezerek veya egzersizleri çalışarak güzel vakit geçirirken aynı zamanda çok verimli bir egzersiz yapmış olursunuz.

9)Sabırlı olun : Enstümran çalarken hedefleriniz daima ufak ve kısa vadeli hedefler olsun. O hedeflere ulaştıktan sonra yeni hedefler koyun ve olmuyor diyerek asla vaz geçmeyin. Ben size şimdiden söyleyim, hiç bir zaman olmayacak !! Hemen moral bozmayın enstrüman çalamazsınız demiyorum. Yeni birşey öğrendiniz denediniz olamdı. Tabi ki olmayacak, siz onun için çalışacak çalışacak ve sonunda başaracaksınız. Arkasından hoop yep yeni birşey ve bu sefer bu olmuyor, tekrar çalışma çalışma... Enstrüman hayatı hep böyle devam edecek. Yeni bir teknik, yeni bir çalışma ilk seferinde olmaz. Zaten eğitim metodunda da eğitmenler öğrencinin hemen yapabileceği ödevler vermemelidir. Parmaklarınız kendiliğinden hızlanmaz ya da bir anda koordine hareket etmezler. Tüm bunlar çalışmalar sonucu olacak. O yüzden sadece çalışmaya odaklanın. Günde 1 saat çalışmayı hedeflediniz ve çalıştınız mı ? gerisinin hiç bir önemi yok, başardınız.

10) Enstrüman değiştirmeyin : Bir enstrümana başladınız ve biraz ilerledikten sonra artık ilerlemenin git gide yavaşladığını farkedeceksiniz. Bu çok normal, kocaman bir taştan ufacık biblo yapan ustayı düşünün. İlk başta koca koca parçalar keserken sonlara doğru sadece ufak dokunuşlar yapar. Sizde ilk başta hızlı hızlı ilerlersiniz ve geliştikçe, gelişim git gide yavaşlar çoğu zaman tıkanmış gibi olur ama aslında sadece çok yavaşlamıştır. Bu aşamalarda öğrencilerin çoğu enstrüman değiştirir. Bu bir keyif meselesi gerçi, belki çok enstrüman çalmak size daha iyi gelecek, ama bu şekilde enstrümanına çok hakim bir enstrümanist olmanız çok zor bir hal alır.


Bu 10 temel bilgi benim kendi hayatımda ve öğrencilerime uyguladığım tekniklerin özeti niteliğindedir. Daha yazmaya kalksam sanırım sayfalarca yazılabilir. Sorularınız olursa mesaj atabilirsiniz.

Punta Müzik Akademi

Bİz çocuklarımıza ailelerinden ve sosyal çevrenin baskılarından uzaklaşıp burda kendileri gibi müzikle ilgilenen ve aslında bizden çok birbirlerinden ders alabilecekleri bir çevre edinmelerini sağlıyoruz... devamı için

Adresimiz

323 Sk. No:15 Daire:2 Kılıçreis Mah. Üçyol/Konak /İZMİR

0507 320 63 47
0507 320 63 47
© 2020 Punta Sanat Akademi. Tüm Hakları Saklıdır.